Kalkulator kredyt gotówkowy

Jeśli chcesz wziąć kredyt gotówkowy celem sfinansowania zakupów, na które brakuje ci własnych środków finansowych, możesz skorzystać z usług banku, w którym posiadasz rachunek osobisty, ale warto też sprawdzić oferty pozostałych instytucji bankowych. Warto tym bardziej, że na rynku panuje ogromna konkurencja i banki prześcigają się w zachęcaniu nowych klientów do wnioskowania o udzielane przez nie kredyty. W takiej sytuacji korzystne jest przejrzenie ofert wszystkich, a przynajmniej przodujących banków i skorzystanie z narzędzia, jakim jest kalkulator kredyt gotówkowy można w ten sposób ocenić stosunkowo łatwo. Wystarczy znać parametry takie jak wysokość kredytu, oprocentowanie, wysokość dodatkowych prowizji (np. opłat przygotowawczych) oraz okres kredytowania. Na tej podstawie wybrane przez ciebie narzędzie, czyli kalkulator obliczy wysokość spłat kredytu i całkowity koszt kredytowania, a ty łatwiej ocenisz opłacalność ofert poszczególnych banków.

Kalkulator i kredyt gotówkowy – kiedy warto skorzystać z kalkulatora?
W każdej sytuacji, w której potrzebujesz zewnętrznego źródła finansowania dla swoich przedsięwzięć. W rzeczywistości, jeśli chodzi o kalkulator, kredyt gotówkowy nie jest jedynym produktem bankowym, którego opłacalność można ocenić przy jego pomocy. Narzędzia tego typu wyliczają również wysokości rat i koszt kredytowania dla kredytów hipotecznych, obrotowych czy lombardowych. Przed zawarciem umowy kredytowej, każdy potencjalny kredytobiorca, powinien wnikliwie przeanalizować warunki finansowe przy pomocy narzędzi tego typu.

Charakterystyka kredytów gotówkowych
Są one o tyle inne od pozostałych kredytów, że najczęściej udzielane są na krótkie okresy czasu i mają charakter kredytów typowo konsumpcyjnych, co oznacza, że można przeznaczyć je na dowolne cele. Banków nie interesuje to, na co wydasz uzyskane pieniądze. Możesz z powodzeniem sfinansować w ten sposób zakup dowolnego sprzętu (komputera, RTV czy AGD), możesz przeznaczyć kredyt na remont mieszkania albo naprawę samochodu. Możesz też wydać pieniądze na prezenty świąteczne albo sfinansować nimi swój wyjazd wakacyjny.

Kredyty gotówkowe nie są kredytami wysokimi. Sięgają z reguły od kilkuset złotych do maksimum kilkunastu tysięcy. Okres kredytowania może przekraczać rok, choć często nie przekracza 12 miesięcy, przy czym tak jak przy każdym innym kredycie, tak i w przypadku kredytu gotówkowego czas kredytowania wpływa na całkowity koszt uzyskanej pożyczki. Co więcej – im dłuższy okres kredytowania tym więcej zmiennych, banki uzależniają oprocentowanie wszystkich swoich produktów od stóp procentowych obowiązujących na rynkach międzybankowych, a one mogą się dość dynamicznie zmieniać zarówno na korzyść, jak i na niekorzyść kredytobiorców.

Zanim otrzymasz kredyt
Zanim otrzymasz kredyt gotówkowy, bank sprawdzi, czy faktycznie można ci go udzielić. Banki nie są tak elastyczne, jak instytucje pozabankowe i obowiązują w nich rygorystyczne zapisy regulaminowe oraz wymogi odnośnie potencjalnych kredytobiorców. Kredytu gotówkowego prawie na pewno nie otrzyma klient, który uzyskuje dochody z pracy za granicą, jeśli pracodawca tego klienta nie ma w Polsce swojego przedstawicielstwa. Kredyty przeznaczone są dla osób osiągających stałe dochody z tytułu zatrudnienia u polskiego pracodawcy, z tytułu pracy na podstawie umowy – zlecenia i / lub umowy o dzieło (o ile taka umowa została zawarta z zachowaniem formy pisemnej – to jeden z najważniejszych wymogów) oraz z tytułu rent i emerytur.

Kolejnym ważnym wymogiem jest niefigurowanie na jednej z ogólnopolskich list dłużników oraz posiadanie pozytywnej historii finansowej, którą bank może sprawdzić w BIK.

W celu uzyskania kredytu konieczne jest posiadanie dochodów w takiej wysokości, która w ocenie banku umożliwi bezproblemową spłatę zobowiązań kredytowych. Dlatego też przed udzieleniem kredytu i podpisaniem umowy bank przeanalizuje twoją zdolność kredytową. Jeśli będzie ona niewystarczająca, najprawdopodobniej kredytu ci nie udzieli, bo to oznaczałoby zbyt wysokie ryzyko.

Kalkulator kredyt gotówkowy – jak wyliczyć opłacalność kredytu?
Opłacalność kredytu sprawdzisz dokładnie jedynie wtedy, gdy dysponujesz podstawowymi informacjami na jego temat. Musisz znać okres kredytowania, wysokość oprocentowania, rodzaj rat, wysokość opłat dodatkowych, które może pobrać bank. Na tej podstawie, korzystając z kalkulatora, obliczysz wysokość odsetek, wysokość rat i całkowity koszt kredytowania.

Okres kredytowania – ma znaczenie o tyle, że im jest dłuższy, tym więcej będzie cię kosztował kredyt. Zaciągając zobowiązanie kredytowe, musisz koniecznie realnie ocenić czas, jakiego potrzebujesz do spłaty pożyczki i na tej podstawie wnioskować o kredyt w wybranym banku. Jeśli stwierdzisz, że w związku z długim okresem kredytowania całość opłat z tego tytułu będzie zbyt wysoka, być może warto poczekać i uzbierać własny kapitał tak, by z własnych środków finansowych pokryć jak największą część planowanych wydatków.
Wysokość oprocentowania – może być stała, ale w praktyce stałą wysokość oprocentowania banki oferują jedynie przy kredytach bardzo krótkoterminowych. W dłuższej perspektywie czasu ryzyko zamrożenia oprocentowania na określonym poziomie może okazać się zbyt duże i nieopłacalne dla banku, dlatego nawet biorąc kredyt gotówkowy, musisz liczyć się z tym, że jego oprocentowanie może się raz na jakiś czas zmieniać.
Wysokość opłat dodatkowych – banki pobierają je rzadko, ale zdarza się je spotykać. Opłaty te to na przykład opłaty za udzielenie kredytu, opłaty za administrowanie kredytem czy nawet opłaty za rozpatrzenie złożonego przez ciebie wniosku. Im więcej jest tych opłat, tym większy koszt kredytowania.

Jak widzisz, czynników wpływających na opłacalność kredytu jest co najmniej kilka. Wskazaliśmy jedynie najważniejsze. Oprócz nich, na opłacalność kredytu może wpływać również oferta specjalna banków, czyli między innymi oferowane przez nie udogodnienia i promocje adresowane zarówno do dotychczasowych, jak i nowych klientów.

Redakcja

Dodaj komentarz